ساختمانهای سرسبز و هوای تازه ، یا ایجاد آفات …

توسط تحریریه گروه معماری هانس
142 بازدید

ساختمانهای سرسبز هوای تازه در طراحی به ارمغان می آورند، اما می توانند آفات را نیز همراه داشته باشند…

در سرتاسر جهان معماران در حال طراحی ساختمان های سرسبز هستند، چه در ساخت و ساز پایدار، چه پروژه های دوستدار محیط زیست و یا حتی با استایل سبز.

این موضوع به طور گسترده بیوفیلی نام دارد، ارتباط مردم با طبیعت که می تواند منجر به طرح های خلاقانه و ابتکاری گردد.

اما اکنون متوجه شده ایم که سرسبز کردن دنیا به معنای واقعی کلمه – از طریق پوشاندن دیوارها و سقف های ساختمان با پوشش گیاهی- میتواند با مشکلات غیر منتظره ای همراه باشد.

زندگی عالی برای حشرات

در شهر چنگدو چین ، یک شهرک مسکونی بزرگ آزمایشی با ۸۲۶ آپارتمان ساخته شده که مردم می توانند در جنگلی عمودی با فضاهای باز و بالکن های دارای پوشش گیاهی زنده، زندگی کنند.

مشکل آنجاست که آنها باید گیاهان را با پشه ها و حشرات دیگر تقسیم کنند. بیشتر آپارتمان های باغ های جنگلی شهر”کی ئی” تا آوریل سال ۲۰۲۰ فروخته شد، اما گزارش شده است که شش ماه بعد تنها تعداد انگشت شماری از خانواده ها به آنجا نقل مکان کرده اند .

این برج ها در سال ۲۰۱۸ ساخته شده و گیاهان برای کاهش صدا و پاکسازی آلودگی هوا تهیه شده اند. اما پوشش گیاهان در حالی گسترش یافت که کار فروش خانه ها به کندی پیش می رفت و هیچ کس برای کنترل پوشش گیاهی آنها  را هرس نمیکرد.

حال بیشتر بالکن های خالی دارای شاخه های آبشاری از گیاهان است که فضا را پر و پنجره ها را مسدود کرده اند.

ممکن است این موضوع کمکی به  چنگدو و جمعیت ۱۶.۳ میلیون نفری آن در سیچوان، واقع درمرکز چین که دارای هوای مرطوب و نیمه گرمسیری است، نکند اما یک محیط مناسب برای خزه های رونده است.

اما نقل مکان کُند مستاجران به این خانه ها مشکل را بدتر کرد زیرا گیاهان ساختمان ها را در خود فرو برد.

برخی از نمونه های موفق پوشش گیاهی عمودی

سایر پروژه های سبز در سراسر جهان تاکنون از این مشکل خاص اجتناب کرده اند.

بوسکو ورتیکال میلان یا همان جنگل عمودی، توسط استفانو بوئری و گیاه شناس لورا گاتی طراحی شده است.

گفته می شود که آنها ساعت های متمادی را برای انتخاب پوشش گیاهی مناسب صرف کردند، ۸۰۰ درخت، ۵۰۰۰ درختچه و۱۵۰۰۰ گیاه که مناسب موقعیت جغرافیایی و آب و هوای میلان است.

برج های مسکونی دوقلوی بوسکو ورتیکال در میلان، ایتالیا.

برنامه آنها بهبود کیفیت هوا در شهر از طریق نمای سبز بود و ساکنان این ایده را پذیرفتند، به نظر می رسد این همان چیزی است که شهر جنگلی “کی ئی”  اشتباه کرده است.

در چنگدو ، نگهداری و مراقبت از گیاهان تقریباً اصلا وجود ندارد، بنابراین هیچ همزیستی حقیقی بین محل اسکان و انسان، به عنوان بخشی از زندگی بیوفیلک شکل نگرفته است. همانطور که روش معمول طبیعت است، اشغالگران غیر انسانی (حشرات) در اینجا پیروز هستند.

باغ ها به باغبان نیاز دارند

دارلی بیرز ، معمار آمریکایی، از باغ گیاه شناسی نیویورک، میگوید سازه چنگدو تا حدی به دلیل طراحی بد، کارگر نیوفتاد.

در آب و هوای مرطوب و موسمی چنگدو ، آب راکد در محل کشت گیاهان جمع شده که به درستی تخلیه نمی گردد و پشه ها در آن تکثیر میشوند.

وی اضافه میکند:

آنها [سازندگان] به مراقبت و نگهداری فکر نکردند […] شما نمی توانید یک باغ بدون باغبان داشته باشید.

آن را به عنوان باغی تزئینی و آراسته در بیرون خانه شما تبلیغ می کردند. اگر آرایشی  هست، کسی باید این آرایش را انجام دهد.

ایده گیاهان آراسته در بالکن فقط در صورت مراقبت منظم از گیاهان عملی است.  ظاهراً باغداران فقط چهار بار در سال برای رسیدگی به گیاهان در شهر “کی ئی” می آمدند، این درحالی است که آنها به طور هفتگی نیاز به رسیدگی داشتند.

فضای سبز سیدنی در فراز

آپارتمانی در پارک مرکزی در سیدنی، توسط معمار فرانسوی ژان نوول، وجود دارد که گیاهان بسیاری دیوارها و بالکن های آن را پوشانده و ساختمان را همچون ردایی سبز در بر میگیرد.

پارک مرکزی در سیدنی بزرگترین باغ عمودی جهان است.

گیاه شناس فرانسوی ، پاتریک بلانک ، گیاهان موجود در ساختمان را از نظر ظرفیت رشد سالم و مناسب بودن با زیستگاه سیدنی انتخاب کرد.

با استفاده از اقاقیا (از گونه واتل) و پوآ (چمن) در سطح بالا و گودنیا (بوته ای) و گل بنفشه (بنفشه بومی) در سطح پایین، گیاهان در جای خود هماهنگ شده و رشد درستی دارند.

بیش از ۱۱۰۰ متر مربع دیوار اکثر گونه های گیاهان را پشتیبانی میکند، که بیشتر آنها گیاهان بومی سیدنی هستند. آنها در آب و هوا و فصول، زادگهشان هستند. این گیاهان تابستان های گرم، خشک و بادخیز استرالیا را تحمل میکنند و از سال ۲۰۱۴ تا کنون زنده مانده اند.

چگونه ساختمان های خود را سرسبز کنیم

ساختمان های سبز برای محیط زیست ضروری اند. ما باید از دست دادن منابع طبیعی و مزایایش را جبران کنیم و ساختمان های سبز با اتخاذ طراحی مناسب، بازده انرژی، مواد تجدید پذیر و فناوری های سبز میتوانند این کار را انجام دهند.

با پیگیری هدف اصلی طراحی و اتخاذ یک برنامه عملیاتی برای نگهداری و مدیریت، موفقیت “پارک مرکزی سیدنی” میتواند در چنگدو نیز تکرار شود.

درس های هر دو پروژه نشان میدهد برنامه ریزی و انتخاب پوشش گیاهی مناسب، که پس از آن با استفاده از فناوری کاربردی تغذیه و آبیاری میشود، یک ساختمان سرسبز حرفه ای را حاصل میگردد.

مردم از زندگی با طبیعت احساس راحتی میکنند و باغ عمودی به کسانی که در برج های بلند هستند، فرصتی برای مشارکت در این حس را میدهد.  اما مزایای آن، مسئولیت هایی را نیزبه  همراه دارد.

نکته اصلی در اینجا این است که یک ساختمان بیوفیلی باید برای استفاده مناسب باشد. این بدان معنی است که از لحاظ مکان، منابع طبیعی، آب و هوای محلی و افرادی که باید محیط طبیعی آن را اداره و در آن زندگی کنند، مناسب است.

Rate this post

مطالب پیشنهادی

دیدگاه خود را بنویسید