چگونه هلندی ها از معماری برای تغذیه جهان استفاده میکنند؟

توسط ادمین
9 بازدید

هلند دومین صادرکننده بزرگ جهان در زمینه محصولات کشاورزی است. این نکته قابل توجه است که تنها کشوری که بالاتر از هلند قرار دارد، یعنی ایالات متحده آمریکا، از نظر مساحت زمین 237 برابر بزرگتر است. با این وجود، هلند تنها در سال2017 ، 100 میلیارد دلار کالای کشاورزی و همچنین 10 میلیارد دلار محصولات مرتبط با کشاورزی صادر کرد. راز موفقیت هلند در استفاده از نوآوری های معماری برای تجسم این موضوع که منظره زمین های کشاورزی باید چطور به نظر رسد، نهفته است.

روشی که هلند از معماری برای تغذیه جهان استفاده میکند از بالا (از آسمان) به خوبی دیده میشود. در تصاویری مانند “مجموعه  گلخانه از تام هگن، کشاورزی هلند با مناظر گسترده ای از گلخانه ها تعریف شده، بعضی از آنها 175 هکتار را تحت پوشش قرار میدهند، که منظره معماری هلند جنوبی را تحت الشعاع قرار میدهد. در کل، این کشور شامل 36 مایل مربع گلخانه است، که در مقايسه با جزیره منهتن 56 درصد بزرگتر است.

در منطقه وست لند، که توسط نشنال جئوگرافیک “پایتخت گلخانه ای هلند” نامیده شده است، گلخانه ها فضای خالی شهرها، حومه شهرها و واحدهای صنعتی را پر میکنند. همانطور که نشنال جئوگرافیک توضیح داده است، این مناظر اغلب به صورت “سواحلی به نظر میرسد که آینه های عظیم الجثه اي در سراسر حومه کشور کشیده اند، هنگام روز با تابش خورشید و هنگام شب با نور داخلی وهم انگیزی میدرخشد” تعریف میشوند.

در زیر دریایی از سقف های شیشه ای درخشان، کشاورزان به کمک تکنولوژی، از سیستم های هیدروپونیک و انرژی زمین گرمایی برای تولید محصولاتی بی نظیر با استفاده از منابع اندک بهره ميبرند. گلخانه های هلند بر خلاف میانگین جهانی 25.6 گالن، به ازاي هر پوند گوجه فرنگی تولید شده 1.1 گالن آب مصرف میکنند، برخی از کشاورزان سالانه بیش از 100 میلیون گوجه فرنگی از 14 هکتار زمین تولید میکنند. این امر با یک محیط داخلی کنترل شده ممکن گشته، جایی که دما و رطوبتِ دقیق و مطمئن با تهدید کم آلودگی و عدم استفاده از آفت کش همراه شده است.

عملکرد محیطی گلخانه ها با ملاحظات معماری اطلاع رساني میشود. سقف های دو جداره امکان حفظ گرما را فراهم میکنند، در حالی که قاب های فولادی مدولار سبک، امکان انبساط و سازگاری سریع را دارند، بدون اینکه مانع نور طبیعی شود.  عملگرهایی مانند Duijvestijn Tomatoes به همراه CO2 که برای کمک به رشد گیاهان از يک پالايشگاه محلي به گلخانه ها وارد میشوند، نوآورانه تر هستند، و همزمان چراغ های LED باعث میشوند گیاهان در طول شب نيز به رشد خود ادامه دهند. همانطور که هگن ضمن تأمل در مورد مجموعه عکس های خود، که در شب گرفته شده است، اشاره کرد، طبق قانون مصوب هلند، 98 درصد روشنایی الکتریکی باید در گلخانه ها با استفاده از صفحه خاموشی و پرده باقي بماند، تا بتوان آلودگی نوری را کاهش دهد.

نمود این سازه ها در سراسر حومه هلند نتیجه جریان جهاني سیاست و ایده ها است. در اوایل سال 2000 ، هلندی ها برای شکل جدیدی از کشاورزی پایدار تعهد ملی دادند، بطوري که از سال 2009 کشاورزي هلند شاهد حذف سموم شیمیایی در گلخانه ها و کاهش 60 درصدی آنتی بیوتیک ها بوده است. در اين دوران، هدايتگر این نوآوری دانشگاه و مرکز تحقيقات واخنينگن است، موسسه ای که به عنوان یکی از مراکز تحقيقاتي پيشرو در زمينه کشاورزی در جهان شناخته میشود. با ظهور تکنیک و درک تازه از چگونگی تغذیه جمعیت روزافزون شهری، پروژه هايي مانند انچه در حومه شهر هاي هلند است، به انطباق خود ادامه میدهند و رشد میکنند، از حالت طبیعی خارج شده و بیشتر به سمت مصنوعی، صنعتی و کنترل شده حرکت میکنند.

این تحول معماری در حومه شهر همچنان شتاب خواهد گرفت، زیرا رشد جمعیت شهری تقاضای بیشتر دارد. تا سال 2050 ، جمعيت جهان حدود 10 میلیارد نفر خواهد بود، در حالی که امروز 7.8 میلیارد نفر است. در نتیجه نیاز به بازده بیشتر کشاورزی، استفاده کمتر از آب، انرژی و زمین خواهد بود. هلند روایتي ارائه ميدهد از اينکه گونه های معماری در روابط متغیر بین شهرها و حومه و همچنین رابطه بین غذا و شهرنشینی چطور نمود ميابد.

همانطور که حرفه معماری با سرعت تحول سریع تکنولوژی دست و پنجه نرم میکند، که همچنان روند طراحی و ساخت را دگرگون ميسازد، ممکن است از معماران بيشتر خواسته شود تا روش های جدیدی را برای شکل دادن به ساختارهای کارآمد، زمینه ای و یکپارچه برای آینده کشاورزی متصور شوند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاه خود را بنویسید

× ارسال پیام در واتساپ