چاپ سه بعدی در معماری / پرینت سه بعدی و تاثیر آن در مسکن

توسط مدیر سایت
31 بازدید

پرینت سه بعدی باید در مسکن و گونه شناسی جدید به طورگسترده استفاده شود

یکی از چالش‌های شهری که همه‌گیری (پاندمی) آن را روشن کرده است، بحران  رو به رشد مسکن است.

تا پایان سال 2021، این موضوع مشخص شده است: قیمت مسکن در سراسر جهان به طور چشمگیری افزایش یافته و شرایط زندگیِ آسیب ‎پذیر تشدید شده و این در حالیست که تغییرات اقلیم نیز یک تهدید دائمی است.

لذا در این دورانِ چالش ‏برانگیزِ عدم قطعیت، معماران مجبور به کشف روش‌ها، مواد و فناوری‌های جدید برای پروژه‌های مسکونی پایدارتر و مقرون به ‏صرفه‌تر هستند که نیازی به فداکردن طراحی نباشد.

در میان آنها، پرینت سه‏ بعدی، تکنیک ساخت و سازی که زمانی مانند یک رویای دور به نظر می‎رسید، اکنون به یک واقعیت ملموس تبدیل شده است که نوید بزرگی را در زمینه راه حل‎هایی برای مسکن کارآمد و گونه ‏شناسی های جدید نشان می‎دهد.

نمونه های چاپ سه بعدی

این فناوری علاوه بر استفاده در ساختمان‌های پیچیده و عجیب – مانند نمونه‌های اولیه ساگرادا فامیلیا گائودی – به ‎طور مداوم در بخش مسکن آزمایش شده است.

در واقع، همین امسال، بسیاری از پروژه‌های مسکونی پرینت سه‌بعدی با استفاده از مواد متنوع با موفقیت بهره‎برداری شدند.

برای مثال، ایتالیا میزبان اولین ساخت‏ وساز چاپ شده در زمین طبیعی بود. نمونه اولیه مسکن دایرهای که کل سازه و روکش آن در 200 ساعت با چندین چاپگر که به طور همزمان کار می‎کردند، ساخته شده است.

از سوی دیگر، مستاجران اولین خانه بتنی چاپ سه بعدی در هلند، که به عنوان بخشی از پروژه پنج خانه ای که به طور کامل با تمام الزامات ساخت ‎وساز مطابقت داشت، کلیدهای خود را در 30 آپریل تحویل گرفتند.

آینده چاپ سه بعدی

با در نظر گرفتن این برنامه‌های کاربردی موفق (و تعداد بی‌شماری دیگر)، تجسم دیجیتالی هر جزء از طریق نوآوری‌هایی مانند BIM و رندرکننده ‎ها، کلید پیشرفت فرآیند چاپ بوده است.

با مدل‌سازی دقیق سیستم‌های ساخت‌وساز، به همراه تمام ابعاد و لایه‌هایشان، می‌توان درک نحوه جاگیری و کارکرد مواد را به حداکثر رساند و در نتیجه معماری بهتر و خلاقانه‌تری را هدف قرار داد.

با ترکیب این روش‎های نمایش با چاپ سه بعدی، امکانات طراحی مسکن در آینده، حتی در شرایط اقلیمی ناپایدار، نامحدود می‏شود.

به عنوان مثال، امسال معماران پیشنهاد مسکنی با حداقل تکنولوژی برای شرایط اقلیمی سخت را ارائه دادند که با کابین‏های زیستی پیش ‎ساخته خودکفا مطابقت دارد؛ که به طور بالقوه می‎تواند چاپ شود زیرا این تکنیک تصاعدی رشد می‎کند.

واضح است که با وارد شدن به سال ۲۰۲۲، چاپ سه‌بعدی با توجه به تغییرپذیری طراحی، بهینه‌سازی فرآیند ساخت‌وساز، و با دوام بودن، در آن سال نیز با ما خواهد ماند.

لذا گام بعدی باید انبوه‌سازی آن به عنوان راه حلی برای قیمت مناسب و مسکن پایدار باشد؛ طوری که بتواند خلاقیت معماران را باز گذارد، به سمت گونه‌شناسی‌های جدید حرکت کند و با روش‌های جدید زندگی در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است سازگار شود.

 

 

مطالب پیشنهادی

دیدگاه خود را بنویسید

× ارسال پیام در واتساپ